Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Lietuvių kalbos mokytoja Tatjana Rodenko
2023-12-28

Marijampolės Kristijono Donelaičio draugija (toliau Draugija) 2023 m. apdovanojimui Kristijono Donelaičio medaliu „Širdings brolau...“ pasiūlė Tatjaną Rodenko, Karaliaučiaus krašto gyventoją, turinčią Lietuvos Respublikos pilietybę. Gimusią 1982 m. Karaliaučiuje, mišrioje šeimoje, motina – lietuvė, tėvas – ukrainietis.

Išsilavinimas: 2001 m. įgijo Karaliaučiaus srities Įsruties (dab. rus. Černiachovsko) pedagoginės kolegijos pradinių klasių ir lietuvių kalbos pradinių klasių mokytojos išsilavinimą.  2004 m. neakivaizdiniu būdu baigė Karaliaučiaus valstybinį universitetą, įsigijo pradinių klasių mokytojos aukštąjį išsilavinimą. Šiuo metu studijuoja 3-iame kurse Vilniaus universitete Lietuvių filologiją, gretutinės studijos - Dalykas pedagogika. Gauna  stipendijas iš Valstybinio studijų fondo kaip užsienio lietuvė, iš Vydūno jaunimo fondo, iš Tautos fondo, už 2023 m. pavasario semestro pasiekimus gavo stipendiją iš Vilniaus universiteto.

Ją pasiūlėme apdovanojimui už nuoširdų, kruopštų darbą vedant lietuvių kalbos pamokas ir fakultatyvus Karaliaučiaus krašte. Tatjana iki 2021 m. buvo aktyvi Karaliaučiaus krašto lietuvių kultūros bendruomenės narė bei krašto lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkė bei lietuvių laikraštėlio „Gintaras“ redaktorė.

Ji nuo 2001 iki šių dienų (nuotoliniu būdu) moko lietuvių kalbos mokinius, studentus ir suaugusius įvairiuose būreliuose bei kursuose. Jos mokiniai, studentai ir lietuvių kalbos kursų klausytojai aktyviai dalyvauja lietuvių kalbos olimpiadose, viktorinose bei konkursuose. Daugiau kaip 20 metų Tatjana vykdė lituanistinį veiklą šiose įstaigose:

1. Karaliaučiaus miesto 4 bendrojo lavinimo vidurinė mokykla (nuo 2001-08-15 iki 2002-08-28);

2. Karaliaučiaus miesto Butkovo vardo 35 licėjus (nuo 2002-09-06 iki 2011-04-11);

3. Karaliaučiaus srities Stalupėnų (dab. rus. Nesterovo) rajono Dopėnų (dab. rus Pokryškino)  bendrojo lavinimo pagrindinė mokykla (nuo 2011-08-25 iki 2014-08-15);

4. Karaliaučiaus srities Nesterovo rajono Šilėnų (dab. rus. Pobedino)  bendrojo lavinimo vidurinė mokykla (nuo 2013-09-01 iki 2016-06-30);

5. Karaliaučiaus srities Stalupėnų bendrojo lavinimo vidurinė mokykla (nuo 2014 -08-18 iki 2016-12-08);

6. Įsruties pedagoginis institutas (nuo 2016-10-06 iki 2022-07-25);

7. Įsruties vaikų ir jaunimo centras (nuo 2018-09-01 iki 2021-08-31);

8. Kranto (dab. rus. Zelenogradsko)  miesto bibliotekos lietuvių kalbos ir etninės kultūros klubas „Lituanika“ (nuo 2020-09-01 iki 2021-08-31);

9. Karaliaučiaus srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos nuotoliniai lietuvių kalbos ir etninės kultūros kursai suaugusiesiems (nuo 2021-09-01 iki dabar).

Šiuo metu (jau nuo 2021 m. studijuodama VU) turi dvi grupes po 15 žmonių iš Karaliaučiaus bei Kranto miesto. Tai įvairių profesijų, interesų, išsilavinimo žmonės, kurie turi norą palaikyti ryšį su Lietuva, mokytis lietuvių kalbos. Jų motyvacija mokytis lietuvių kalbos yra skirtinga: turi gimines ar draugus Lietuvoje, lietuviškas pavardes, jų tėvai ar protėviai yra lietuviai, todėl nori pažinti dar vieną kalbą. Vieni tikisi grįžti į Lietuvą, kiti stengiasi praturtinti savo kultūrinį arba išsaugoti savo tautinį identitetą. Tatjana veda su jais nuotolinius lietuvių kalbos ir etnokultūros užsiėmimus, parengia virtualiam lietuvių kalbos dėstymui medžiagą, mokymosi šaltinius bei naudingas nuorodas. Man teko bendrauti su Kranto miesto grupe ir pravesti paskaitą-pokalbį apie Kristijoną Donelaitį; abi su Tatjana manome, kad tai bus ne vienetinis kartas ir tokių užsiėmimų turėsiu ir ateinančiais, tuo labiau Poeto jubiliejiniais metais.

Su marijampoliečiais Tatjana pradėjo aktyviai bendrauti nuo 2016 m. t.y. nuo jos darbo Įsruties pedagoginiame  institute. Buvo bendrų Draugijos, Kolegijos ir instituto studentų susitikimų, Tatjana atsiveždavo savo studentus į konferencijas – Skaitymus, jose kalbėjo ir dalinosi pedagogine patirtimi bei sėmėsi žinių ir patirties iš kitų lektorių: žinomų respublikos mokslininkų ir visuomenės veikėjų.

Būtent tais, 2016 m.,  lapkričio 25 d. mes, grupelė marijampoliečių, lankėmės Įsruties pedagoginio institute ir kalbėjomės su naujai paskirta lietuvių kalbos mokytoja Tatjana Rodenko. Prie arbatos puodelio aptarėme bendradarbiavimo galimybes ir formas, nes tokio ryšio būtinai reikia. Nusprendėme, kad turime ieškoti kontaktų su šio krašto lietuviais, kalbą ir Lietuvą mylinčiais žmonėmis, kad žiburėlis neužgestų. Dar buvo toli tie 2022 m. ir jų vasario 24 d., kai agresoriaus žingsniai sustabdys mūsų svajones ir darbus. Sunku, labai sunku, pralaužti geležinę užtvarą, bet viltis nemiršta, todėl studijuojama Vilniaus universitete, nes tikima, kad ateityje bus ne tik nuotoliniai susitikimai. Tikima, kad įgytos po studijų kompetencijos padės per lietuvių kalbos užsiėmimus sudominti jų dalyvius  gražia lietuvių kalba ir pritraukti dar daugiau klausytojų ir studentų.

Autorės ir Algio Vaškevičiaus nuotraukos

Vida Mickuvienė, MKD draugijos pirmininkė

 

 

Sprendimas: www.arius.lt