Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

"Poezijos pavasario" renginys Tolminkiemyje
2018-06-06

Ar gali būti kas nors geriau nei žibančios mokinių akys ir prašymas: mokytoja, norime dar kartą į čia atvažiuoti. O taip atsitiko didelei grupei marijampoliečių, kurių dauguma buvo iš Liudvinavo K. Borutos, Rygiškių Jono, Sūduvos gimnazijų; moksleiviai taip kalbėjo savo mokytojoms grįždami iš Donelaičio krašto. Nedrąsiai, bet su įsitikinimu sakau, kad mūsų širdies dalelė pasiliko Tolminkiemyje, kuriame, po Lazdynėlių, Gumbinės (Gusevo) ne tik klausėmės poetų iš Lietuvos, Lenkijos ir Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities, bet ir patys paskaitėme poetų kūrybos. Mūsų  trumpą pasirodymą renginyje giesme pradėjo Marijampolės evangelikų bažnyčios kunigas Vaidas Klesevičius.
 
Donelaičio žemė, visas šis kraštas laukia lietuvaičių, nes kiekvienas jų apsilankymas yra grūdas į tautiškumo išsaugojimo šiame krašte aruodą. O šį kartą mūsų, marijampoliečių, keliavo tikrai daug – 41. Džiaugiuosi mokytojų grupe ir jų suorganizuotais moksleiviais, o ypač dėkinga esu Liudvinavo K. Borutos gimnazijos mokytojai, aktyviai K.Donelaičio draugijos nariai Zitai Krukonienei, kuri pasiryžo dideliam žygiui – mokyklų grupių surinkimui. 
 
Jau sena tradicija sutvarkyti aplinką apie Lazdynėliuose, Poeto tėviškėje, pastatytą paminklinį akmenį, kur Gumbinės 5-osios gimnazijos mokytoja Gražina Koliago, vadovaujanti moksleivių folkloro grupei „Nadruvėlė“ darbuojasi prižiūrėdama šią atmintiną vietą. Bet visada ir mums yra ką veikti, nes žolės auga greičiau nei pasodinti žolynėliai. Moksleiviams, pirmą kartą pradedantiems eiti Donelaičio keliu, buvo parodyta sodybos vieta, papasakota istorija apie V.Orvydo lietuviško akmens atkeliavimą į senąją Prūsijos žemę ir ypač užrašo lietuvių kalba, vienintelio srityje, išlikimą. Gumbinėje domėjomės ir paminkliniu biustu Poetui, ir aplink esančių pastatų freskomis, perteikiančiomis XVIII a. laikotarpį. Ten ir susitikome visą grupę literatų, lydimų renginio organizatorės, besidarbuojančios Karaliaučiaus I.Kanto universitete, Violetos Lopetienės ir miesto literatų vadovo poeto Boriso Bartfeldo. Žinoma, vykdami kaimo keliais keleliais, aplankėme  Valtarkiemio (Olchovatkos) bažnyčios liekanas, kur ne vieną kartą lankėsi K.Donelaitis, šiuo metu tai buvusio kolūkio sandėliai.
Skaitykite plačiau...


Tolminkiemyje Kristijono Donelaičio „Metai“ skambėjo prancūziškai ir ispaniškai
2018-05-29

Gegužės 26-ąją Tolminkiemyje, lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio memorialiniame muziejuje buvo surengta tradicinė Karaliaučiaus srities vaikų literatūros ir muzikos šventė „Svečiuose pas Donelaitį“. Tradicinė, paskutinį gegužės mėnesio šeštadienį rengiama šventė ir vėl sutraukė daugiau kaip šimtą jaunųjų atlikėjų iš šio krašto mokyklų. Atlikėjai atvyko iš Karaliaučiaus, Romuvos, Gumbinės, Tilžės, Ragainės, Įsruties.

Į šventę iš Lietuvos atvyko gausus būrys K.Donelaičio draugijos Šiaulių skyriaus narių, vadovaujamų nepailstančios Izolinos Lingienės. Svečiai aptvarkė muziejaus aplinką, kapinaitėse uždegė žvakes. Vienas pagrindinių šventės organizatorių - Karaliaučiaus 35-ojo licėjaus lietuvių kalbos mokytojas Algirdas Karmilavičius  džiaugėsi, kad tradicija gyvuoja ir jaunieji atlikėjai renginio kasmet labai laukia. Visiems jauniesiems atlikėjams negailėta plojimų, dovanų, o itin daug gausiai susirinkę žiūrovai ypač gerai įvertino kolektyvų  „Rūtelė“, „Nadruvėlė“, „Malūnėlis“ pasirodymus – šie atlikėjai koncertuos liepos mėnesį Dainų šventėje Vilniuje.

Susirinkusius šiltu žodžiu pasveikino K.Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius, jiems už išsaugotą lietuvišką žodį dėkojo ir smagios vasaros linkėjo Karaliaučiaus krašto lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas, taip pat Lietuvos generalinio konsulato Karaliaučiuje kultūros atašė Raminta Gecevičienė. Tolminkiemyje viešėjo ir buvęs kultūros atašė šiame krašte Romanas Senapėdis.

Skaitykite plačiau...


Seimo rūmuose – K.Donelaičio draugijos narių susirinkimas
2018-05-21

Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose, švietimo ir mokslo komiteto posėdžių salėje surengtas K.Donelaičio draugijos narių susirinkimas. Į jį atvyko draugijos nariai iš Marijampolės, Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio, Klaipėdos, Kauno. Beveik dvi valandas trukęs susirinkimas buvo darbingas ir rezultatyvus.

Draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius pateikė praėjusių metų finansinę ir veiklos ataskaitas, pristatė 2017 metais nuveiktus darbus – vykdytus projektus, renginius, susitikimus; taip pat buvo pristatytos revizoriaus ataskaitos. Jis pasidžiaugė, kad buvo pasirašytos bendradarbiavimo sutartis tarp draugijos ir Stalupėnų (Nesterovo) rajono, taip pat sutartis su Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities istorijos ir meno muziejumi. Tikimasi, kad iš Europos Sąjungos fondų pavyks gauti dalinį finansavimą projektui, kuris leistų atlikti numatytus remonto darbus K.Donelaičio memorialiniame muziejuje Tolminkiemyje, surengti keletą bendrų kultūros renginių ir kitų priemonių.

Skaitykite plačiau...


Minint 200-ąsias „Metų“ išleidimo metines - paroda "Kalbos ir literatūros keliu"
2018-05-15

Gegužės 4 dieną Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities istorijos ir meno muziejuje paminėta 200 metų sukaktis nuo to laiko, kai 1818-aisiais Liudvikas Gediminas Rėza Karaliaučiuje pirmą kartą išleido pilną Kristijono Donelaičio poemą "Metai". Iki tol 18 poemos eilučių Kristijonas Gotlybas Milkus pirmą kartą viešai pristatė 1800 m. spausdintame leidinyje "Lietuvių-vokiečių ir vokiečių-lietuvių žodyne".

Sukakties proga parengta paroda „Kalbos ir literatūros keliu“, kuri yra bendro tarptautinio projekto, pristatančio 6 asmenybes rezultatas. Šio projekto ir parodos kūrėjai yra jau minėtas Karaliaučiaus muziejus, taip pat Maironio lietuvių literatūros muziejus Kaune (čia ši paroda veiks nuo šių metų spalio 19 dienos), taip pat literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus Vilniuje (paroda muziejuje veiks nuo šių metų rugsėjo 8 dienos), Latvijos memorialinių muziejų sąjunga (jos filialai yra ir rašytoją Janį Rainį menantys 4 muziejai, tarp jų ir Jūrmaloje esantis jo vasarnamis), Adomo Mickevičiaus literatūros muziejus Varšuvoje (paroda muziejuje veiks nuo 2018.08.08) ir Jano Kupalos muziejus Minske (paroda „Kalbos ir literatūros keliu“ šiame muziejuje veiks nuo 2018.10.04). 

Skaitykite plačiau...


Kviečiame teikti pasiūlymus apdovanojimams Kristijono Donelaičio medaliu „Širdings brolau“
2018-04-25

Kristijono Donelaičio draugija, Lietuvos rašytojų sąjunga ir Kultūros ministerija šiemet vėl kviečia teikti kandidatūras apdovanojimams Kristijono Donelaičio medaliu „Širdings brolau“. Apdovanojimo  devizas „Širdings brolau“ yra kreipinys iš Kristijono Donelaičio 1777 m. birželio 10 d. lietuviško laiško Johanui Gotfrydui Jordanui.

Kristijono Donelaičio atminimo medalis „Širdings brolau“ (toliau – medalis) skirtas skatinti Kristijono Donelaičio asmenybės, jo kūrybos, lietuvių kultūros palikimo nagrinėjimą, jo įamžinimą, Lietuvos ir Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities bendradarbiavimą kultūros ir/ar švietimo srityje.

Apdovanojimas Kristijono Donelaičio atminimo medaliu „Širdings brolau“ vyksta pagal patvirtintus nuostatus, nugalėtojus atrinks 7 asmenų komisija. Kasmet numatoma apdovanoti po 2-3 asmenis. Praėjusiais metais šiuo medaliu buvo apdovanotos keturios moterys, daug dirbančios Mažosios Lietuvos ir K.Donelaičio atminimo įamžinimo, tarptautinių kultūrinių mainų stiprinimo labui. Medaliu buvo apdovanota lietuvių kalbos ir etnokultūros mokytoja Emilija Algaudė Bukontienė, Tilžės (Sovetsko) muziejaus įkūrėja ir direktorė Anželika Špiliova, Stalupėnų (Nesterovo) K.Donelaičio vardo bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Angelika Čeremkina ir režisierė Virginija Samuolienė.

Apdovanojimas atminimo medaliu yra K. Donelaičio draugijos, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Kultūros ministerijos paskatinimas, skiriamas už:

1. Kristijono Donelaičio asmenybės ir jo kūrybos tyrinėjimą, įamžinimą ir populiarinimą;

2. Lietuvos ir užsienio šalių institucijų, o ypač Lietuvos ir Karaliaučiaus srities bendruomenių, visuomeninių organizacijų bendradarbiavimo kultūros ir švietimo srityje skatinimą ir plėtojimą,

3. Lietuvių kultūros užsienyje tyrinėjimą, įamžinimą, lietuvių kultūrinę ir kūrybinę veiklą;

4. Indėlį plėtojant lietuvių kalbos mokymą(si) užsienyje.

Apdovanojimą „Širdings brolau“ sudaro dvi dalys – medalis ir liudijimas. Medalis gali būti skiriamas juridiniams ir fiziniams asmenims, t.y. Lietuvos ir užsienio piliečiams, piliečių bendruomenėms, visuomeninėms organizacijoms, mokslo, mokymo, kultūros ir švietimo institucijoms ir kitiems asmenims, atitinkantiems skyrimo kriterijus.

Kviečiame valstybines ir savivaldos institucijas, visuomenines organizacijas, asociacijas ir viešąsias įstaigas, mokslo, mokymo, kultūros institucijas, gyventojų bendruomenes, labdaros bei paramos organizacijas iki gegužės 17-osios siūlyti kandidatus apdovanoti šiuo medaliu.

Siūlymus komisijai dėl kandidatų prašome elektroniniu paštu draugija@donelaitis.info pateikti kartu su šiais dokumentais:

 

1. Pasiūlymą teikiančios įstaigos rekomendacija;

 

2. Kandidato gyvenimo ir veiklos aprašymas;

 

3. Kita apdovanojimui gauti reikšminga medžiaga.

 

Kristijono Donelaičio draugijа, Lietuvos rašytojų sąjungа, Kultūros ministerija



Pirmas lapas Ankstesnis lapas


Naujienos 241 - 245 / 245

 

Sprendimas: www.arius.lt