Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Gera gyventi bendrystėje
2018-12-10

Rudenėjančią popietę į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteką rinkosi Šiauliuose registruotų  tautinių mažumų atstovai. Juos sukvietė Kristijono Donelaičio draugijos Šiaulių skyrius ir  Šiaulių apskrities P.Višinskio biblioteka.

Sukviesti tautinių mažumų atstovus buvo sudėtinga, nes kai kurie iš jų klausė, kodėl  K.Donelaičio draugija tokią popietę  nori organizuoti? Jiems buvo paaiškinta, kad renginį ves aktorius, pranešimą skaitys profesorė, kad bus kuriamas filmas (filmas sukurtas ir patalpintas Youtube svetainėje Steponas Kubeckas fil. Nr.453).  Mes jau 2014 m. jubiliejiniame K.Donelaičio renginyje skaitėme jo kūrybą šešiomis kalbomis. Tada prasidėjo mūsų bendravimas.

Susirinkusius konferencijų salėje eilėmis pasveikino aktorius Vladas Baranauskas ir suteikė žodį šių eilučių autoriui.  K.Donelaičio draugijos Šiaulių skyriaus vardu pasveikinau visus susirinkusius, pasidžiaugiau, kad pagaliau esame kartu, išreiškiau pagarbą tautoms, esančioms toli nuo protėvių žemės, bet išlaikiusioms savo kalbą, kultūrą, papročius, tikėjimą, savo tapatybę, tautoms, turinčioms savo „stuburą“. Nuo seno Lietuvoje gyvenusios tautos sutarė, bendravo, papildydamos vienos kitų kultūras, ir taip pasaulis tampa įdomesnis, įvairiapusiškesnis.

Profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė savo pranešime kalbėjo: „Renginys yra gilus, prasmingas ir reikalingas, sukviečiantis tautų žmones į vieną būrį. Biblioteka yra gera vieta tokiam renginiui, nes jos fonduose saugomos visų tautų knygos, visų tautų  ir žmonijos išmintis. Kiekvienos tautos kalba įdomi savo skirtingunu ir įvairove. Mes su studentais lyginame tautų literatūrą. Pasirodo, vaikšto tos pačios idėjos, mąsto taip pat, yra ir skirtumų, nes visas pasaulio grožis yra jo įvairovėje. 
Tautos atsiveria per kultūrą, per žmones“. 
Skaitykite plačiau...


Tilžės akto 100-mečio minėjimas Vilniuje
2018-11-20

Kristijono Donelaičio draugija, Mažosios Lietuvos reikalų taryba, Lietuvos Respublikos Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija bei Rašytojų klubas lapkričio 30 d. 16 val. maloniai kviečia į  Mažosios Lietuvos (Tilžės) akto 100-mečio iškilmingą minėjimą, kuris vyks Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13, Vilnius).

Minėjimo metu pranešimus skaitys Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas Vytautas Šilas, istorikas dr. Algimantas Liekis, Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius. Bus įteikiami šių metų Kristijono Donelaičio medaliai "Širdings brolau...",  vyks koncertas, kuriame dalyvaus Vilniaus mokytojų namų liaudiškos muzikos ansamblis "Kankleliai" ir Balio Dvariono muzikos mokyklos vokalo klasės jaunieji atlikėjai, taip pat akordeonininkas Ugnius Petrauskas.. Renginį ves Birutė Kurgonienė.

Susirinkime į šį minėjimą kuo gausiau ir tuo pačiu parodykime, kokie svarbūs mums buvo ir yra Mažoji Lietuva bei Tilžės aktas.

Organizatoriai

 



Konferencija "Iš praeities į ateitį Vydūno idėjų šviesoje"
2018-11-13

Š. m. lapkričio 22 dieną Marijampolės savivaldybės suaugusiųjų švietimo institucijos – Meilės Lukšienės švietimo centras, Suaugusiųjų mokymo centras, Visuomenės sveikatos biuras ir Profesinio rengimo centras  nuoširdžiai kviečia Jus į konferenciją „IŠ PRAEITIES Į ATEITĮ VYDŪNO IDĖJŲ ŠVIESOJE“, skirtą 2018 m. suaugusiųjų mokymosi savaitei, Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir 150-osioms Vydūno gimimo metinėms paminėti. Konferencija vyks Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje (P. Butlerienės g. 5).

Konferencijos programa:

10.00 – 10.15 Konferencijos atidarymas,  muzikinis dalyvių pasveikinimas

10.15 – 11.30 „Iš praeities į ateitį Vydūno idėjų šviesoje“

Pranešimai:

•„Išvyskime Vydūną“, E. Sėdaitienė, Marijampolės profesinio rengimo centro istorijos mokytoja metodininkė

•,,Vydūno sveikatingumo idėjos“, I. Dabušinskaitė, Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė

11.30 – 12.00 Literatūrinė kompozicija „Grįžtanti Vydūno išmintis“ - Vydūno mintys apie tautą, kultūrą, žmogų, šeimą ir kalbą. Atlieka Marijampolės suaugusiųjų mokymo centro mokiniai ir mokytojai

12.00 – 12.15 Sėkmės istorija „Sveika gyvensena, dvasios giedra ir neblėstantis optimizmas“ - V.Krušinskienė, Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto Fizinio aktyvumo ir kineziterapijos fakulteto seniūnė.

 

Kviečiame apsilankyti.

 

 

 

 



Renginiai, skirti Tilžės akto 100-mečiui paminėti
2018-11-12

Lapkričio 30 dieną sukaks lygiai šimtas metų nuo tada, kai buvo pasirašytas Tilžės aktas - Prūsų lietuvių tautos tarybos 1918 m. lapkričio 30 d. Tilžėje priimta deklaracija, remiantis tautų apsisprendimo teise reikalavusi prijungti Mažąją Lietuvą prie Lietuvos valstybės.

Artėjant šiai sukakčiai, lapkričio 16 dieną 13 val. Lietuvos Respublikos trečiuosiuose Seimo rūmuose įsikūrusiame Europos informacijos biure Mažosios Lietuvos reikalų taryba ir Kristijono Donelaičio draugija rengia  konferencija apie šį aktą ir jo svarbą. Konferencijoje dalyvaus ir pranešimus skaitys istorikai, politikai, visuomenės veikėjai. Numatomi šie pranešimai: 1. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos (MLRT) pirmininkas Vytautas Šilas – Istorinė Tilžės Akto esmė. 2. Mažosios Lietuvos istorikas dr. Algirdas Matulevičius – Tilžės Aktas – Mažosios Lietuvos nepriklausomybės deklaracija. Ištakos ir realizacija. 3. Mokslotyros istorikas dr. Algimantas Liekis – Mažoji Lietuva ir pirmasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona. 4. Vydūno draugijos garbės pirmininkas dr. Vaclovas Bagdonavičius – Lietuvininkai Pirmojo pasaulio gaisro pašvaistėje ir jai užgesus. 5. Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius – Mažosios Lietuvos Akto rezultatai ir įpareigojimai.Konferencijos moderatorius – LR Seimo narys Laurynas Kasčiūnas

Klaipėdos etnokultūros centras kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius į Tilžės akto 100-mečio minėjimą, kuris rengiamas lapkričio 20 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje (Šaulių g. 36). Čia bus parodytos teatralizuotos folkloro programos „Lietuvininkai“ (Kuršių ainiai) ir „Ernstas Vilhelmas Berbomas” (Alka), renginyje taip pat dalyvausianti Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doc. dr. Silva Pocytė primins apie Mažosios (Prūsijos) ir Didžiosios Lietuvos lietuvių kultūrinio bendravimo aspektus iki ir po Pirmojo pasaulinio karo, apie Mažosios (Prūsijos) Lietuvos, Klaipėdos krašto praeities pažinimo svarbą šiandieninėje Lietuvoje.

Lapkričio 30 dieną 16 val. Tilžės akto pasirašymo šimtmetis bus paminėtas renginiu Vilniuje, Karininkų ramovės IV salėje. Minėjimą rengia Mažosios Lietuvos reikalų taryba, Kristijono Donelaičio draugija, Rašytojų klubas. Čia bus skaitomi pranešimai, bus įteikiami K.Donelaičio medaliai „Širdings brolau...“.koncertuos  liaudiškos muzikos ansamblis „Kankleliai“ ir Balio Dvariono muzikos mokyklos atlikėjai. Vakarą ves kultūrologė Birutė Kurgonienė. 

Tą pačią lapkričio 30 dieną 12 valandą ši sukaktis bus paminėta ir Pagėgiuose. Norėdami įprasminti šią svarbią datą Pagėgių krašto aktyvioji bendruomenė, padedama Amerikoje gyvenančių lietuvių ir Lietuvos šaulių sąjungos Lietuvoje ir išeivijoje narių įamžins Lietuvos savanorio, Vyčio Kryžiaus kavalieriaus, kovojusio už lietuvybę ir Lietuvos suvienijimą, Pagėgių žemės sūnaus Jono Šimkaus ir savanorio iš Panemunės miestelio Jurgio Civinsko atminimą.

Taip pat lapkričio 30 dieną 12 valandą Lietuvininkų bendrija ,,Mažoji Lietuva“, vykdanti projektą ,,Tilžės Akto signatarai Lietuvos šimtmečio šviesoje“ Priekulės kultūros namuose rengia konferenciją, skirtą Tilžės Aktui paminėti. Joje dalyvaus prof. Helmutas Arnašius, mokytojas Pranas Lomsargis, Stepono Šaulio giminaitis, o rašytoja Edita Barauskienė artimiau supažindins su kelių signatarų indėliu ir tolimesniais jų likimais. 13.30 val. bus atidengta skulptūrinė kompozicija iš plieno Tilžės akto signatarams su tekstu ir signatarų pavardėmis. Jos autorius – kalvis Darius Vilis. Skulptūra stovės Klaipėdos g. pradžioje, atvažiuojant nuo Klaipėdos dešinėje pusėje.

Pagėgių kultūros centre 13 val. 30 min. prasidės konferencija „Tilžės akto 100-mečio šviesoje“, kurioje pranešimus skaitys dr. Algirdas Matulevičius, dr. Milda Janiūnaitė, Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas Lietuvos šaulių sąjungos atstovas Stasys Ignatavičius, Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės pirmininkas Sigitas Šamborskis ir kiti. Čia koncertuos Lietuvos Jūrų laivyno pučiamųjų orkestras (vadovas Egidijus Miknius), poetinę inscenizaciją, skirtą Vydūnui atliks aktorius Petras Venclovas ir etnologė Daiva Šeškauskaitė, koncertuos Karaliaučiaus krašto lietuvių folkloro ansambliai, kaimo kapelos.

 

 

www.donelaitis.info informacija

 



Mūsų Meka – Donelaičio žemė?
2018-11-12

Ar taip galėtume pasakyti, atsakydami į klausimą, kodėl mes vis einame Poeto keliu? Ne tik nuo jubiliejaus iki jubiliejaus, bet štai nuo 2010-ųjų metų marijampoliečiai metai po metų organizuoja išvykas, talkas, konkursus, parodas, konferencijas, skaitymus. 
 
Nesiimsiu analizuoti ir skaičiuoti visų išvardytų priemonių, o ir tikslas trumpo būsimo renginio anonso yra kitas: pristatyti ir pakviesti  atvykti į konferenciją – Skaitymus, kur pranešimus skaitys iškilios Lietuvos asmenybės, meninę programą atliks žinomi ir mylimi atlikėjai, kur savo patirtimi dalinsis Poeto žemėje dirbantys entuziastai. Bet vieną skaičių norėtųsi paminėti: įvairiose šalies konferencijose perskaityta per 15 pranešimų, pristatančių Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos veiklą, o mūsų organizuotose konferencijose skaitė pranešimus iki 30  mokslininkų, kultūros ir visuomenės veikėjų, mokytojų ir studentų. Pabaigti anonsą norėčiau mokslininko dr. Algirdo Matulevičiaus, Mažosios Lietuvos mylėtojo ir šio krašto enciklopedisto, žodžiais: Žydams švenčiausioji vieta yra Jeruzalė, arabams – Meka, mums, lietuviams, – Donelaičio žemė, ne tik Tolminkiemis, bet ir visa Mažoji Lietuva. 
 
Dėkodama pagrindiniams mūsų rėmėjams, Marijampolės savivaldybei, kviečiu: šiais mūsų miesto, kultūros sostinės metais, susitikime čia – Skaitymuose, skirtuose mūsų kultūrai ir menui.
 
Vida Mickuvienė, 
Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė
Skaitykite plačiau...


Pirmas lapas Ankstesnis lapas


Naujienos 226 - 227 / 227

 

Sprendimas: www.arius.lt