Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Lietuvos ir išeivijos evangelikų liuteronų vadovas kunigas Adomas Gelžinius
2022-04-19

Prieš 120 metų, 1902 m. balandžio 19 d. Lamsočiuose (Kiškių vls., Šilutės / Šilokarčemos aps.) gimė Adomas Gelžinius, Mažosios Lietuvos ir išeivijos visuomenės veikėjas, spaudos bendradarbis, evangelikų liuteronų kunigas, paskutinis Nepriklausomos Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios Konsistorijos viceprezidentas, Lietuvių sinodo senjoras, išeivijos Lietuvių evangelikų liuteronų bažnyčios Garbės senjoras.
Adomas Emilis Gelžinius gimė apsišvietusių ūkininkų Martyno ir Ilžės Gelžinių šeimoje. Užaugo Priekulės parapijos Venckų kaime, kuriame tėvai įsigijo 20 ha ūkį su malūnu, mokėsi Venckų liaudies mokykloje, buvo Priekulės jaunųjų draugijos „Viltis“ ir evangelikų liuteronų parapijos dūdų orkestro narys, vaidino jaunimo būrelyje.
Po Pirmojo pasaulinio karo jis lankė Priekulėje įsteigtus lietuvių kalbos, o 1926 m. Klaipėdoje – kunigo dr. Viliaus Gaigalaičio nuo 1921 m. organizuotus brandos kursus, kuriais lietuvininkų jaunimas rengtas aukštesniems mokslams.

Skaitykite plačiau...


Minimi rašytojos Ievos Simonaitytės metai
2022-04-09

2022-ieji Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu yra paskelbti Ievos Simonaitytės metais. Minint lietuvių literatūros klasikės gimimo 125-ąsias metines, Mažosios Lietuvos metraštininke tituluojamos rašytojos jubiliejui skirtą vakarą balandžio 7 d. Lietuvos mokslų akademijos Didžiojoje salėje Vilniuje surengė LMA skyrius „Mokslininkų rūmai“, Humanitarinių ir socialinių mokslų skyrius ir VšĮ „Rašytojų klubas“. 

Įžangos žodžiu vakarą pradėjo „Mokslininkų rūmų“ vadovė Aldona Daučiūnienė. Aktorė Birutė Mar įtaigiai paskaitė „Viliaus Karaliaus“ ištraukų. Ievos Simonaitytės (1897–1978) gyvenimą ir kūrybą apžvelgė VDU dėstytoja literatūrologė Žydronė Kolevinskienė ir knygotyrininkas, ilgametis Mažosios Lietuvos tyrinėtojas, akademikas Domas Kaunas.

Skaitykite plačiau...


Bendradarbiavimas abipus sienos, programos ir likimai
2022-03-31

Nuo maždaug 2000 m. Lietuva ir Karaliaučiaus kraštas (Rusijos Federacija) turėjo galimybę bendradarbiavimo spartinimui ir pasienio regionų vystymui gauti TACIS, Kaimynystės ir kitų Lietuvos bei Europos Sąjungos bendradarbiavimo programų lėšų.

Per du dešimtmečius abejuose kraštuose įgyvendinta kelios dešimtys bendrų projektų už kelias dešimtis milijonų eurų, tame tarpe kultūros, švietimo, turizmo, verslo, pasienio infrastruktūros, aplinkosaugos ir kitose srityse.

Daug žadėjo Lietuvos ir Karaliaučiaus krašto (Rusijos Federacijos) 2014-2020 bendradarbiavimo programa, jai aptarinėtos pasienio regiono įstaigų iniciatyvos, pateiktos bei finansavimui patvirtintos paraiškos. 2019 m. pradėti įgyvendinti pirmieji 12 projektų. 2020 ir 2021 m. dar po 12 naujų projektų, viso 36 keletos sričių projektai, iš jų pusė – kultūros mainų ir paveldo apsaugos bei pritaikymo turizmo plėtrai.

Skaitykite plačiau...


Parama žurnalui "Donelaičio žemė" ir svetainei
2022-02-01

Gerbiami “Donelaičio žemė” skaitytojai,

Maloniai pranešame, kad po derybų su AB Lietuvos paštas, iki vasario 21 d. dar galite užsiprenumeruoti K.Donelaičio draugijos leidžiamo žurnalo “Donelaičio žemė” 2022 metų visų 4 ketvirčių numerius. Prenumeruoti galite pašto skyriuose gyvai arba interneto svetainėje adresu http://prenumeruok.lt/NewSubscription.aspx .

Šios svetainės langelyje “Paieška pagal pavadinimą” pasirinkti leidinį Donelaičio žemė, spauskite „tęsti“, užpildykite savo duomenis, spauskite „tęsti“, vėliau laukelyje „keliems mėn.“ - pasirinkite 10 mėn.; dar kartą „tęsti“, ir toliau taip pat sekti sistemos laukelių klausimus ir juos tinkamai užpildyti bei per elektroninę bankininkystę apmokėti. 

Žurnalą taip pat galima prenumeruoti pašto skyriuose. Po vasario 21 d. bus galima prenumeruoti tik š.m. II-IV žurnalo numerius. 
 
Iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, projekto "Lietuva abipus sienos" (4 ketvirtinių žurnalo numerių parengimui ir leidybai) 2022 metams gauname apie 25% reikalingos sumos (viso 2000 Eur). Mažesnė parama ir bragstančios paslaugos sąlygojo leidinio tiražo mažinimą. Ieškome papildomų rėmėjų. 
Skaitykite plačiau...


Įteikti K.Donelaičio medaliai "Širdings brolau..."
2021-12-01

Vakar Vilniuje, LR Seimo lankytojų centre surengtas Tilžės akto 103-ųjų ir Kristijono Donelaičio draugijos 100-ųjų metinių minėjimas. Jo metu  pagerbti šių metų K.Donelaičio medalio "Širdings brolau..." laureatai.

Jais tapo: Ona Aleknavičienė už ilgametį Jono Bretkūno, Kristijono Donelaičio, Liudviko Martyno Gedimino Rėzos, Povilo Ruigio ir kitų Mažosios Lietuvos asmenybių gyvenimo bei jų kūrybos nagrinėjimą ir populiarinimą, mokslinius darbus, kūrybą, straipsnius spaudoje; Vaidas Šeferis už lietuvių kalbos ir kultūros populiarinimą, Kristijono Donelaičio kūrybos nagrinėjimą ir atminties puoselėjimą, raštų ir kitų leidinių rengimą, kūrybą, straipsnius spaudoje; Loreta Makaraitytė – Litvinova už ilgametį lietuvių kalbos ir etnokultūros mokymą, kalbos bei kultūros populiarinimą Karaliaučiaus krašte, ypač tarp vaikų ir jaunimo, vadovavimą folkloro ansambliui „Beržynėlis“, tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo skatinimą bei Sigitas Birgelis už ilgametį lietuvių kalbos ir kultūros tyrinėjimą, įamžinimą, lietuvių kultūrinę ir kūrybinę veiklą Suvalkų krašte ir už jo ribų, „Poezijos pavasario“ organizavimus Punske, žurnalo „Aušra“ ir kitų leidinių leidybą.

Apie renginį, kurio metu buvo perskaityti keli įdomūs pranešimai, skambėjo kanklių muzika ir Mažosios Lietuvos dainos, bus rašoma gruodžio mėnesio žurnalo "Donelaičio žemė" numeryje. 

Nuotraukoje - šių metų K.Donelaičio medalis "Širdings brolau..." įteiktas ir dr. Onai Aleknavičienei, kuri tiria XVI a. – XVIII a. Mažosios Lietuvos raštiją, rašomosios lietuvių kalbos ir knygos istoriją. Lietuvių kalbos institutas 2021 m. ją delegavo į Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinę grupę.

www.donelaitis.info nuotrauka ir informacija 
 


Pirmas lapas Ankstesnis lapas Kitas lapas Paskutinis lapas


Naujienos 6 - 10 / 286

 

Sprendimas: www.arius.lt