Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Jubiliejiniais Klaipėdai metais paminėtas ir S. Šimkaus konservatorijos šimtmetis
2023-11-16

Šiais metais Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijai sukanka 100 metų, tai viena seniausių Lietuvoje muzikinio ugdymo įstaigų.  Sukakties proga prie miesto centre esančio paminklo vieningai Lietuvai  “Arka” atidaryta fotografijų paroda, primenanti konservatorijos istoriją.

Šia paroda norima priminti Klaipėdos bei visos Lietuvos muzikinei kultūrai reikšmingus faktus ir akcentuoti istorines sąsajas tarp Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos 1923 m. sausio 15 d. ir Konservatorijos įkūrimo 1923 m. rugsėjo 30 dienos.

S. Šimkus puikiai suprato, kad „mūsų kultūrinė ateitis (…) priklausys nuo to, ar pajėgsime plačia visuomenės minia išsiristi iš siauro rato miesčioniškų reikaliukų ir cackų į orbitą europietiškos, plačiąja to odžio prasme, gilios dvasios ir muzikos sritį“.

Klaipėdos krašto prisijungimas prie Lietuvos ir tais pačiais metais įvykęs konservatorijos įsteigimas yra labai glaudžiai susiję. Tik 1923 m. vasario viduryje Klaipėdos kraštui tapus Lietuvos dalimi, susiklostė palankios aplinkybės Klaipėdos mieste steigti muzikos mokyklą.Tad konservatorijai simboliškai svarbioje vietoje ir buvo atidaryta ši fotografijų paroda. Jungtinis S. Šimkaus konservatorijos ir „Cantare“ (vad. R. Baršauskas) choras, akompanuojamas karinių jūrų pajėgų orkestro, atidarymo metu atliko vieną žymiausių S. Šimkaus kūrinių – „Lietuviais esame mes gimę“ (žodžiai J. Zauerveino) – dar kitaip vadinamą Mažosios Lietuvos himnu.

Ją giedojo ne tik choras, bet ir visi susirinkusieji. Visus pasveikino konservatorijos direktorė R. Kriščiūnaitės-Barcevičienės žodis, o parodą pristatė jos rengėja ilgametė konservatorijos dėstytoja, muzikologė, taip pat šios mokyklos auklėtinė Laima Sugintienė. Parodos stenduose – nuotraukomis, istoriniais dokumentais perteiktas pasakojimas apie S. Šimkaus konservatorijos įkūrimą, gyvavimo istoriją, čia kruopščiai surinkti ir pateikti daugeliui nežinomi faktai.

Jubiliejinė data buvo paminėta net keliais renginiais, lapkričio 10-ąją vyko ir jubiliejinis koncertas „Konservatorija. Šimtmečio arka“. Tądien Klaipėdos koncertų salėje skambėjo ir originalios S. Šimkaus sukurtos dainos, surengta V. Augustino kompozicijos „Įkūrėjo pašlovinimas“ premjera mišriam chorui ir kameriniam orkestrui.

Po Pirmojo pasaulinio karo pajūrį prisijungus prie Lietuvos valstybės, kompozitorius, dirigentas ir visuomenės veikėjas S.Šimkus (1887–1943) ėmėsi steigti pirmąją Klaipėdos krašte lietuvišką muzikos mokyklą. Jo vardu pavadintoje konservatorijoje parengta daugybė styginių, pučiamųjų instrumentų muzikantų, pianistų, vokalistų, chorvedžių, džiazo, populiariosios muzikos atlikėjų. Čia dėstė ir filosofas Vydūnas, taip pat kompozitorius Juozas Karosas ir kiti garsūs lietuviai.

Algis Vaškevičius

Konservatorijos jubiliejui skirtoje parodoje – svarbiausi istoriniai momentai.

Autoriaus nuotraukos

 

 

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt