Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Punske – Vydūno jubiliejui skirta fotografijų paroda
2018-08-16

Punske, istoriniame pastate šalia bažnyčios Žolinių išvakarėse atidarytos dvi naujos fotografijų parodos. Vienoje iš jų – Punsko istoriją atspindinčios senosios fotografijos, o kita paroda pavadinta „Vydūnas – žinomas, bet nepažintas“. Jos autorė – žurnalistė, fotomenininkė Lilija Valatkienė.

Parodų atidaryme Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas pasidžiaugė, kad senasis miestelio pastatas, kuriame prieš šimtą metų veikė Punsko valsčiaus įstaiga tarnauja naujai paskirčiai, čia rengiamos parodos. Senosiose Punsko fotografijose, kurias pas žmones surinko moksleiviai atspindėta miestelio praeitis, įamžinti vietos žmonės, kurių jau nėra.  Viršaitis džiaugėsi, kad iš 4,5 tūkstančio Punsko gyventojų bent 400 šoka, dainuoja, groja ar vaidina. Koncertą parodų atidarymo proga surengė ir „Tėviškės aidų“ kapela bei dainininkai.

Paroda apie Vydūną surengta įgyvendinant bendrą Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos ir Punsko valsčiaus projektą, kurį finansavo Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programa. Pagėgių bibliotekos vadovė Ramutė Vaitkuvienė pasidžiaugė, kad visai neseniai šiai bibliotekai iškilmingai suteiktas Vydūno vardas.

„Mes įsigijome tikrai puikią parodą, kurią galėjome atvežti ir į Punską. Šie metai yra paskelbti Vydūno metais, vyksta labai daug jam skirtų renginių, o L.Valatkienės fotografijos įdomiai pristato ir Vydūną kaip asmenybę, ir vietas, su kuriomis jis buvo susijęs“, - sakė R.Vaitkuvienė.

Savo parodą pristatydama L.Valatkienė sakė, kad jau kovo 22-ąją Pagėgiuose prasidėjo šios parodos kelias po įvairias vietas, supažindinant su Vydūno asmenybe, jo darbais.

„Iš pat pradžių mes turėjome gerą idėją, turėjome planų ir minčių, bet trūko pinigų. Gavus finansavimą iš projekto, visa tai galėjome įgyvendinti. Čia tilpo tik dalis fotografijų, nes jų yra daug. Devyniuose parodos stenduose pristatau filosofo, rašytojo, muziko, dramaturgo, lietuvybės skatintojo asmenybę, jo darbus, jį supusius artimus žmones. Man pačiai labai brangi nuotrauka su garsiąja arfa, kurią Vydūnas labai brangino ir kuri yra sugrįžusi į Kintuose esantį Vydūno kultūros centrą“, - pasakojo parodos apie Vydūną autorė.

Parodos autorė po kruopelę rinko išbarstytą istorinį palikimą, aktualizuodama mūsų didžiojo filosofo ir mąstytojo Vydūno svarbą, jo literatūrinio palikimo unikalumą, kuriame ryškiai atsispindi ir kasdienybės trapumas. Šią parodą sudaro fotografijų ciklai, atskleidžiantys jo veiklos ir gyvenimo kelią iš mažosios Lietuvos per Tilžę į Vokietiją bei sugrįžimą atgal, į Bitėnų kapinaites.

Nukeldama parodos nuotraukų žiūrovus į Tilžę, Detmoldą Vokietijoje, Kintus, Bitėnus, L.Valatkienė suteikia ir unikalią progą susitikti su žmonėmis, vydūniečiais, kurių lūpose Vydūno mokymai gyvena iki šiol, pabrėždama tų žmonių suformuotas vertybines nuostatas. 

Parodų atidaryme dalyvavęs kraštietis kultūrologas Vytautas Juška, penkiasdešimt savo gyvenimo metų praleidęs Australijoje sakė, kad jau labai seniai norėjo aplankyti Punsko kraštą, susitikti su vietos žmonėmis ir pasidžiaugti čia išsaugotu lietuviškumu.

„Aš gimiau Anglijoje ir 50 metų praleidau Australijoje, bet Lietuva ir lietuviškumas man visada buvo svarbiausi. Manau, kad Vydūnas yra svarbus ir jums, Punsko krašto žmonėms, nes jis taip pat gyveno sudėtingoje aplinkose, aplink buvo daug jėgų, kurios nepalaikė lietuvybės, siekė nutautinti, bet Vydūnas niekada nepasidavė, neišdavė savo idealų ir liko „sau žmogumi“, liko didžiu lietuviu“, - sakė svečias.

 

www.donelaitis.info informacija ir nuotraukos 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt