Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Nauja rašytojos Editos Barauskienės knyga apie Ievą Simonaitytę
2022-05-08

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse Kaune esančiame Maironio lietuvių literatūros muziejuje surengtas rašytojos Editos Barauskienės knygos “Kovingoji Ėvė” pristatymas. Ši knyga pasakoja apie garsios Klaipėdos krašto rašytojos Ievos Simonaitytės (1897-1978) kovą ginant lietuviškumą ir savo gentainius.
Šiemet minime rašytojos 125-ąsias gimimo metines, ir ta proga visi 2022-ieji yra paskelbti Ievos Simonaitytės metais. Pripažinimo literatūros pasaulyje ji susilaukė už 1935 m. išleistą romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ (už jį 1936 m. paskirta Lietuvos valstybinė literatūros premija). Romane vaizduojamas tragiškas Mažosios Lietuvos lietuvių likimas, nagrinėjama vienos vietos lietuvių giminės kelių kartų raida, savimonės irimas vokiečių kolonizacijos metu. Gerai žinomi ir jos romanai “Vilius Karalius”, “Pikčiurnienė” ir kiti, autobiografinė trilogija “O buvo taip”.


I.Simonaitytės 125-osios gimimo metinės paskatino Priekulėje gyvenančią pedagogę ir rašytoją E. Barauskienę pažvelgti į lietuvių literatūros klasikės tautinę, pilietinę veiklą, į jos atkaklią kovą su priespauda, neteisybe. Visa tai I. Simonaitytė patyrė savo gyvenime nuo kaimynų, nuo vokiečių ir tarybinės valdžios. Fizinę negalią turėjusi rašytoja buvo stipri savo dvasia, ji nenuolaidžiavo tiems, kurie kėsinosi pažeminti žmogiškąjį orumą, visiškai nepelnytai bausti jos gentainius.
Rašytoja E. Barauskienė teigia: ”Su kovingąja Ėve gyvenau visą gyvenimą – ir tiesiogiai Priekulėje ir per jos kūrybą”. Ir išties E. Barauskienės namai yra visai šalia I. Simonaitytės memorialinio muziejaus Priekulėje. Šiame vasarnamyje ji gyveno nuo 1961 iki 1978 metų, o lankytojams jis duris atvėrė 1984 metais. Muziejuje išsaugota autentiška vasarnamio aplinka – baldai, paveikslai, suvenyrai, dovanos, čia yra ir garsieji rašytojos akiniai, ir jos lazdelė, o darbo kambaryje yra saugoma asmeninė rašytojos namų biblioteka.
Vienas pačių skaudžiausių laikotarpių I. Simonaitytės gyvenime – Antrasis pasaulinis karas ir pokaris, kai ištuštėjusio Klaipėdos krašto gyventojai buvo masiškai tremiami į Sibirą.
„Esame viena tauta, viena žemė, viena Lietuva!" – taip kovingoji Ėvė pasidžiaugė 1923-ųjų vasario 16-ąją, prabėgus mėnesiui po Klaipėdos ir Lietuvos susivienijimo. Šie jos žodžiai dabar įrašyti paminkle Vieningajai Lietuvai Klaipėdos centre, kuris atidengtas 2003 metais, o jo autorius – skulptorius Arūnas Sakalauskas.
Rašytojos lietuviškasis patriotizmas – sektinas pavyzdys šiandien ir rytoj.
Šiais metais spalio 6 d. sukanka 110 metų, kai Tilžėje buvo įsteigta Mažosios Lietuvos lietuvių jaunimo draugijų sąjunga „Santara“, kurios pirmasis vadovas buvo Vydūnas. Jos veikloje aktyviai dalyvavo ir pati I. Simonaitytė.
Renginyje Kaune dalyvavo knygos autorė, taip pat leidinio redaktorė Eglė Zalatoriūtė, ją išleidusios leidyklos „Eglė“ vadovas Antanas Stanevičius. Jis yra ir neseniai pasirodžiusio leidinio “Donelaitis. Klaipėda. Sausio 1-oji”, skirto Kristijono Donelaičio minėjimams sudarytojas.
Tūkstančio egzempliorių tiražu pasirodžiusi naujoji knyga iliustruota retomis įdomiomis nuotraukomis, meniškai išleista. Autorė joje prisimena ir I. Simonaitytės motiną, jos vaikystę, cituoja įvairius tarpukario leidinius, nemažai dėmesio skiria lietuvninkams, aprašo Klaipėdos sukilimą ir šio krašto prisijungimą prie Lietuvos 1923 metais. Prisimenami ir jos noras pagelbėti įvairiems to krašto žmonėms, nemažai dėmesio skiriama rašytojos santykiams su trylika metų už ją vyresniu poetu Liudu Gira, cituojamas jų gausus susirašinėjimas, vaizdingai ir labai įtaigiai aprašomi karo metai, rašytojos gyvenimas Kaune ir Vilniuje, jos paskutinės valandos.
Akivaizdu, kad I. Barauskienė yra gerai susipažinusi su rašytojos biografija, išstudijavusi daug rašytinių šaltinių, archyvinių dokumentų, laiškų. Knygoje pateikiamas ir retesnių žodžių bei posakių paaiškinimas, o trumpame žodyje apie savo kūrybą E. Barauskienė primena skaitytojams, kad dar
1998 metais išleido savo pirmąją knygą apie I. Simonaitytę “Vyžeikių karalienė”, kuri pelnė Klaipėdos apskrities administracijos įsteigtą Ievos Simonaitytės premiją. 2004-aisiais keletas novelių iš šios knygos buvo išleista vokiečių kalba.
Pristatydama naująją knygą Kaune rašytoja prisiminė ir savo ankstesnius kūrinius, minėjo ir Kristijoną Donelaitį, taip pat kalbėjo apie Tilžės Akto pasirašymo svarbą, kitas to meto istorines aplinkybes ir pabrėžė I. Simonaitytės pastangas ginti bei saugoti lietuviškumą sunkiomis sąlygomis.
Knygos redaktorė E.Zalatoriūtė sakė, kad redaguoti tokį tekstą yra vienas malonumas, ir labai greitai iš redaktoriaus tampi tiesiog skaitytoju. Pasak jos, tai atkuriamoji dokumentika, o rašytoja itin vaizdingai aprašo peizažus, iš mažų gabalėlių supina įdomų pasakojimą.

 

Algis Vaškevičius

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt