Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Ketvirtasis šių metų „Donelaičio žemės“ žurnalo numeris
2020-12-31

Paskutiniajame šių metų „Donelaičio žemės“ žurnalo numeryje skaitytojai ras Kalėdinius pasveikinimus nuo Kristijono Donelaičio draugijos pirmininko Gintaro Skamaročiaus, Vydūno draugijos pirmininkės Aušros Martišiūtės-Linartienės, Mažosios Lietuvos valdybos ir fondo Čikagoje pirmininko Valdo Aušros, taip pat Vydūno eilėraštį „Kalėdos“.

Žurnale – ir tradicinės rubrikos „Aktualijos“,  „Sukaktys“, „Karaliaučiaus kraštas“ bei atsisveikinimui su šviesiomis asmenybėmis skirta „Atmintis“.

Numeryje spausdinamas straipsnis apie Kristijono Donelaičio draugijos visuotinį narių susirinkimą, kuris gruodžio 21 dieną surengtas nuotoliniu būdu. Jo metu draugijos pirmininku naujai kadencijai perrinktas Gintaras Skamaročius, išrinkta nauja taryba, patvirtinta draugijos veiklos bei finansinės ataskaitos, taip pat kalbėta apie pasiruošimą K.Donelaičio draugijos 100-mečio sukakčiai, kuri bus minima 2021 metų rugsėjo mėnesį.

Žurnale skaitytojai ras pokalbį su naująja Vydūno draugijos pirmininke, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktore, humanitarinių mokslų daktare, profesore Aušra Martišiūtė-Linartienė, kuriame ji papasakos, kada ir kodėl susidomėjo Vydūno asmenybe ir kūryba, kodėl ryžosi vadovauti Vydūno draugijai ir kaip įsivaizduoja šios draugijos ateitį.  Taip pat spausdinamas ir jos straipsnis, skirtas Lietuvos profesionalaus teatro 100-mečio jubiliejui – 1920 metų gruodžio 19 dieną Kaune režisierius Juozas Vaičkus  pastatė Mažojoje Lietuvoje gyvenusio dramaturgo Henriko Zudermano pjesę „Vėlinės“.

Kitas straipsnis – apie Kristijono Donelaičio memorialiniame muziejuje Tolminkiemyje surengto dailininkų plenero „K.Donelaičio paletė“ darbų parodą, surengtą Šakių kultūros centro galerijoje ir Marijampolės kultūros centro M.B.Stankūnienės menų galerijoje. Parodoje po aštuonis dailininkus iš Lietuvos ir Rusijos Federacijos pristato plenero metu sukurtus 34 dailės darbus. Pleneras ir paroda surengti įgyvendinant Lietuvos ir Rusijos Federacijos bendradarbiavimo per sieną 2014-2020 metų programos projektą „Kultūros paveldas pasienio regione – turizmui ir bendradarbiavimui“. Parodos atidarymą dar suspėta surengti Šakiuose iki karantino pradžios, o Marijampolėje ji surengta virtualiu būdu ir parodos darbus galima apžiūrėti internete.

Skaitytojai žurnale taip pat ras pasakojimą apie Valdovų rūmuose surengtą dailininko Romano Borisovo parodą, kurioje eksponuojami ir jo darbai Mažosios Lietuvos tematika – juose užfiksuotas nykstantis to krašto architektūros paveldas. Leidinyje rašoma apie K.Donelaičio draugijos Panevėžio skyriaus pirmininkui Steponui Kubeckui įteiktą apdovanojimą G..Petkevičaitės – Bitės atminimo medaliu „Tarnaukime Lietuvai“. Dėl pandemijos šiemet neįvyko tradicinis Tilžės akto minėjimas – apie simbolišką šios datos paminėjimą bei K.Donelaičio medalio „Širdings brolau“ paskyrimą ir įteikimą taip pat rašoma žurnale.

Skaitytojai taip pat ras žurnale straipsnį apie Kaune surengtą konferenciją, skirtą Martyno Mažvydo 500-osioms gimimo metinėms ir dalį pranešimo, kurį šioje konferencijoje perskaitė istorikas dr. Algirdas Matulevičius. „Sukakčių“ rubrikoje prisimintas K.Donelaičio draugijos įkūrėjas ir pirmasis pirmininkas Gustavas Juozupaitis, kurio 125-osios metinės minimos šiemet, taip pat rašoma apie kitą sukaktį - Suomijos  Kristijono Donelaičio Lietuvos bičiulių draugijos įkūrimo 30-metį.

Rubrikoje „Karaliaučiaus kraštas“ skaitytojai ras straipsnius apie šiame krašte surengtą  Karaliaučiaus regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos 25-mečio minėjimą, apie čia išleistą naują B.Bartfeldo ir R.Leonovos knygą „Liudvikas Rėza.  Gimęs Kuršių nerijoje“, apie tradicinį festivalį „Skambėk, skambėk lietuviška dainele“ ir jau 21-ąją regioninę lietuvių kultūros šventę. Šioje rubrikoje dar rašoma apie ekskursiją į kurortinį Kranto (Zelenogradsko) miestą ir Kuršių nerijos nacionalinį parką, kurioje dalyvavo Įsruties (Černiachovsko) pedagogikos kolegijos studentai, besimokantys lietuvių kalbos ir etnokultūros būrelyje „Kaimyninės šalies kalba ir kultūra“, taip pat šio koledžo dėstytojai bei Kranto J.Kuranovo vardo centrinės bibliotekos lietuvių kalbos ir kultūros mėgėjų klubo „Lituanika“ nariai. Dar vienas straipsnis – apie kalėdinio žaisliuko konkursą, kuriame dalyvavo ir kūrėjai iš Marijampolės.

Žurnale taip pat prisimenami lapkričio mėnesį mus palikę fotožurnalistas, publicistas, kraštotyrininkas, Klaipėdos  miesto ir Šakių rajono garbės pilietis, Klaipėdos kultūros magistras, kelių knygų apie Kristijoną Donelaitį autorius, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas Bernardas Aleknavičius bei žymus senosios lietuvių raštijos tyrinėtojas, baltistas, italų kalbininkas profesorius Gvidas Mikelinis (Guido Michelini).

„Donelaičio žemės“ rengėjai dėkoja skaitytojams už tai, kad buvome kartu šiais nelengvais 2020 metais ir kartu pasitinka iššūkių pilnus 2021-uosius.

 

 

   

 

 

 

 

 

Sprendimas: www.arius.lt