Naujienos
K. Donelaitis
Apie K.Donelaitį
Muziejus
Nuorodos
Leidiniai
Keleiviui
Kontaktai
Vaizdai

 

Naujienų prenumerata

 

Naujienų prenumerata
Įveskite.Neteisingas formatas.
Pažymėkite. Sutinku gauti
www.donelaitis.info
tinklapio naujienas

Skaičiuodami gandrus panemuniais, ant Rambyno...
2016-07-04

Keliauti po Lietuvą smagu ir įdomu. Tai patiriame kaskart aplankę vieną ar kitą šalies kampelį, pamatę gražių reginių, išgirdę įdomių istorijų. O keliauti su bendraminčiais, turinčiais panašius tikslus – dar maloniau. 
Štai į tokią pažintinę kelionę Mažosios Lietuvos pakraščiu panemuniais išsiruošė Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos nariai. Domėtis šio regiono istorijos ir kultūros paveldu jiems tikrai tinka, taigi kelionės tikslas buvo labai konkretus – aplankyti, pamatyti, sužinoti, aptarti ir pasidalinti savo įspūdžiais su kitais. 
Pro Rambyno regioninį parką plentu Jurbarkas–Šilutė dažnai lekiame į pajūrį, tikriausiai net ir neįtardami, kad šiose vietose slypi tikri pažinimo lobynai. Čia praleista diena praturtino žiniomis, suartino Donelaičio epocha besidominčius ir poeto kūrybą propaguojančius žmones.
* * *
Rambyno regioninis parkas įkurtas 1992 m. Jis apima pietinę Vilkyškių kalvagūbrio, priklausančio Lietuvos teritorijai, dalį ir Nemuno slėnio pievas ties Ragainės vingiu. Vilkyškių kalvagūbriu vadinama 6–8 km pločio, 15 km ilgio kalvų virtinė, užsibaigianti Rambyno kalnu. Parko plotas – 4811 ha. Apie įdomiausius objektus, istorinius krašto įvykius, papročius, lietuvininkų gyvenimo būdą, archeologinius radinius turistus informuoja Rambyno regioninio parko Lankytojų centro ekspozicija.
* * *
Ekskursija prasidėjo ant legendomis ir padavimais apipinto skalvių genties šventojo Rambyno kalno, vėliau tapusio lietuvybės puoselėjimo simboliu. Dėl puikaus kraštovaizdžio jis dar vadinamas Vilkyškių kalvagūbrio karūna. Nuo jo atsiveria įspūdingi Nemuno vingiai, Mažosios Lietuvos vaizdai su Tilžės ir Ragainės miestų (dabar Karaliaučiaus sritis) panoramomis. Rambyno kalno aukštis virš jūros lygio yra 46 metrai. Aukščiausioje kalno vietoje įrengta apžvalgos aikštelė ir laiptai nulipti į Nemuno slėnį.
 Ant Rambyno kalno yra buvęs aukų akmuo, tikriausiai pačios gamtos atridentas. Pasak legendos, vienas malūnininkas šventąjį akmenį išniekino, todėl dievas Perkūnas net tris kartus trenkė į Rambyną ir jį į Nemuno bangas nugriovė. Vėliau žmonės patys aukurą pastatė ir šventąją ugnį jame puoselėjo. 
Istoriniai šaltiniai liudija, kad pirmoji lietuviškų dainų šventė  ir pirmas lietuviškas spektaklis įvyko būtent ant Rambyno kalno.
* * *
Visai šalia, Bitėnų kaime, nedideliame Nemuno pakrantės pušynėlyje nustebina dar vienas unikalus gamtos reiškinys – baltųjų gandrų kolonija, pasak ornitologų, neturinti analogų visoje Europoje. Dešimtys šių paukščių savo lizdus krauna pušyse, kas šiaip baltiesiems gandrams nėra būdinga. Viename medyje kartais gyvena net dvi gandrų šeimynos. Šioje vietoje kasmet priskaičiuojama apie 50 perinčių gandrų porų.
* * *
Rambyno regioninis parkas įdomus ne tik gražia gamta, retais augalais ir gyvūnais. Nuo senųjų amžių čia vyko Lietuvai labai svarbūs įvykiai. Bitėnų kaime spaudos draudimo metais visuomenės veikėjas, publicistas, vienas „Aušros“ leidėjų, Mažosios Lietuvos vyriausiojo gelbėjimo komiteto pirmininkas ir atstovas Valstybės taryboje, Tilžės akto signataras Martynas Jankus savo sodyboje buvo įrengęs spaustuvę, kurioje išspausdinta daugiau nei 360 pavadinimų lietuviškų knygų. Čia ir knygnešių numinti takai... To meto įvykius liudija unikaliais eksponatais turtingas M. Jankaus muziejus, kurį kasmet aplanko šimtai turistų. Miške prie pat Rambyno kalno prigludusios ir Bitėnų kaimo kapinaitės, vadinamos Mažosios Lietuvos panteonu, amžinajam poilsiui priglaudusios Vydūną, M. Jankų, V. K. Banaitį, A. Žvinakį ir kitus garsius šio krašto šviesuolius. 
M. Jankaus muziejaus teritorijoje 2003 metais buvo įkurtas Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – galerija po atviru dangumi. Čia vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, dailininkų plenerai. Savo kūrybines interpretacijas Mažosios Lietuvos tema jau paliko apie pusšimtis Lietuvos ir užsienio dailininkų.
* * * 
Smagiai iškylavome ir pažinome lietuvininkų krašto istorijos dalelę. Tą padaryti padėjo Rambyno regioninio parko gidė Giedrė Skipitienė ir ekskursijos organizatorė Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė. Kelionės tikslas įvykdytas su kaupu. Atsidėkodami Rambyno turizmo informaciniame centre ir M. Jankaus muziejuje palikome Marijampolėje leidžiamo laikraščio „Donelaičio žemė“ naujausią numerį.
Nulenkti galvas norisi prieš visus, kurie šimtmečius dirbo Lietuvai, ir tuos, kurie tą atminimą saugo. Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui visa tai įgauna sakralinę reikšmę. 

Aldona KALINAUSKIENĖ, Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos narė
 
Autorės nuotraukose - apie istorinius krašto įvykius, papročius, lietuvininkų gyvenimo būdą, archeologinius radinius turistus informuoja Rambyno regioninio parko Lankytojų centro ekspozicija; Vydūno kapas; Rambynas ne tik užburia atsiveriančia didinga panorama, bet ir tiesiogine prasme užgniaužia kvapą. Mat su kalnu nuolat galynėjasi iš vakarų pučiantys vėjai.
 

 

Sprendimas: www.arius.lt